O nás
O nás
EVONA je výrobní společností s dlouholetou tradicí ve výrobě punčochového zboží a prádla. Výroba navazuje na historii firem Baťa a Kunert, které dodnes patří mezi mezinárodně uznávané značky.
Společnost EVONA je dnes největším českým výrobcem punčochového zboží a patří i mezi největší výrobce prádla. V Chrudimi, kde je sídlo společnosti, sklady i kompletní výroba, se ročně vyprodukuje:
- přes 3.000.000 kusů punčochového zboží
- přes 700.000 kusů prádla
- z toho 10 % zboží směřuje na náročné zahraniční trhy.
Vysoké kvalitě a příznivé ceně vděčíme za úspěch.
je česká značka, která zaměstnává přímo nebo prostřednictvím svých obchodních partnerů několik stovek zaměstnanců. Nejen kvalita, příznivá cena, ale také loajalita zaměstnanců a zákazníků oceňujících český původ zboží, přispívají k posílení pozice značky EVONA na českém trhu.
Výrobky značky můžete nyní nakoupit prostřednictvím internetového obchodu, v podnikových prodejnách EVONA i u všech dobrých prodejců textilu. Zájemci o velkoobchodní spolupráci se mohou obracet na naše obchodní oddělení.
EVONA se v roce 2002 stala akciovou společností. Stále se však jedná o ryze ČESKOU společnost, neboť je vlastněna pouze jedním jediným českým akcionářem.
V květnu 2010 založila EVONA a.s. dceřinou společnost – chráněnou dílnu EVONA PLUS s.r.o., která zaměstnává převážně zaměstnance se zdravotním postižením.
EVONA is the largest Czech manufacturer of hosiery and more than 30 % of its production goes to foreign markets.
FOR MORE INFORMATION IN ENGLISH PLEASE VISIT WWW.EVONA.EU
Historie společnosti EVONA
Společnost EVONA byla a je významným chrudimským podnikem. Mnohé to možná překvapí, ale na počátku vývoje společnosti stála OBUV. Nevěříte? Čtěte!
Předválečné období
Nejvyýznamnějším chrudimským podnikem v oblasti obuvnické a textilní výroby byla tzv. "Popprovka". U počátku velmi úspěšné firmy stáli Moric a Barbora Beckovi, kteří v Chrudimi zavedli roku 1879 výrobu jak hotové obuvi, tak jejích součástí, jež kompletovaly venkovské filiálky. V roce 1890 se stal Beckovým společníkem Bedřich Leopold Popper, který firmu po čtyřech letech převzal. Přes jisté problémy se v roce 1903 obuvnická firma pyšnila titulem "největší v Rakousku". V té době měla 350 zaměstnanců.
Světové války a období mezi nimi
Plány dalšího rozvoje zbrzdila 1. světová válka. Přesto podnik přežil, a to i díky vojenským zakázkám. V roce 1917 zde pracovalo v nepřetržité výrobě 800 až 900 dělníků a roční výroba činila kolem 400 tisíc párů obuvi. Po válce se výrobní náplň rozšířila o "levnou obuv lidovou" a vysoce kvalitní pro export, jež vycházela z předválečné technologie jemné obuvi používající světového jména "Goodyear".
V roce 1925 vznikl mohutný výrobní objekt, který dodnes vévodící prostoru u hlavního chrudimského nádraží. B. L. Popper a jeho nástupci změnili tvář města i v oblasti bytové výstavby. Pro své zaměstnance postavili několik domů a nutno říci, že na vyšší úrovni, než bylo v té době v Chrudimi obvyklé.
Jako nezbytnost se ukázalo budování vlastní sítě prodejen, kterých vzniklo do roku 1938 asi osmdesát. V té době už firma nesla název Polický - Popper, neboť v roce 1932 se původní závod sloučil s podnikem F. Polického v Jaroměři v obchodní společnost. K další změně, tentokrát na Polický - Ricker, došlo po okupaci v roce 1939, kdy dědicové B. L. Poppera přišli o továrnu a další majetek.
Nová éra výroby punčochového zboží
V roce 1945 byl podnik znárodněn a následně skončila obuvnická výroba. Souběžně s tím byla zahájena výroba punčoch v národním podniku EVA. Postupně se výroba rozšiřovala a k závodu se přičleňovaly další technické podniky. Závody nového podniku byly v Chrasti u Chrudimi, ve Vejprtech, Teplicích v Čechách a Hroubovicích. Podnik se stal díky své kvalitě známý nejen na domácím trhu, ale také v zahraničí. Velká část výroby byla nově určena pro export.
Podnik EVA vyráběl převážně umělohedvábné druhy punčoch. Později zkoušel vyrábět punčochové zboží z přírodního hedvábí a bavlny, což se neosvědčilo. Začal proto hledat nové materiály. V roce 1953 došlo k přelomu a byla zahájena výroba z polyamidových (silonových) vláken, která přetrvává dodnes. Nové výrobky slavily obrovský úspěch a získaly několik světových ocenění.
V letech 1968-1969 začal podnik vyrábět výrobky pod svou značkou EVONA.